Projekt Kartagina
Dodane przez Lyokoheros dnia Lipiec 09 2020 08:46:41

[Artykuł zawiera sekcje dotyczące opowiadań fanowskich. Zawarte w nich informacje są kanoniczne względem nich, a nie serialu.]

Projekt Kartagina  tajny projekt wojskowy służący do blokowania komunikacji wroga, którego członkiem był Waldo. Z bliżej nieokreślonych powodów wystąpił z niej i wraz z całą rodziną był ścigany przez jego agentów.

 

Przedstawienie w serialu
Zgodnie z danymi z napisów końcowych w 1974 roku Waldo był członkiem projektu Kartagina, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach do niego wstąpił. Sam cel projektu został przedstawiony dość enigmatycznie - jako blokowanie komunikacji wroga, trudno jednak stwierdzić, w jaki sposób miało się ono dokonywać, wiadomo jedynie, że Xana powstał w celu zniszczenia Kartaginy. Nie wiadomo na ile projekt Kartagina był związany z V sektorem, często zwanym Kartaginą, jednak jeden z twórców stwierdził w pewnym wywiadzie, że nic i V sektor właściwie nigdy nie był nazywany Kartaginą, nazywanie go w ten sposób jest jedynie mylnym założeniem fanów.

Niezależnie od tego działalność Walda w Kartaginie - choć jej charakter nie jest znany - najwyraźniej jest związana z technologią odpowiedzialną za Superkomputer, Lyoko, wirtualizację, wieże oraz Xanę. Ciężko jednak stwierdzić jak ścisłe jest to powiązanie. 

Wiadomo, że Waldo musiał wystąpić z projektu już w okolicach 1990 roku, kiedy porwano jego żonę. Dokładna data tego zdarzenia nie jest znana, wspomniane oszacowane opiera się na - również szacunkowym - wieku Aelity w momencie porwania. 

W 1994 agenci próbowali porwać Walda i jego córkę, jednak ci uciekli do Lyoko. Nie wiadomo co później działo się z projektem i czy w ogóle on jeszcze istnieje.

 

Ciekawostki:
- ze względu na czas, w którym miał miejsce projekt Kartagina, często uznaje się go za część zimnej wojny, choć nie ma nawet pewności że był on związany z jakimkolwiek rządem
- bardzo enigmatyczny charakter projektu Kartagina nadaje mu charakteru przywodzącego na myśl tajne organizacje z teorii spiskowych
- istnieje teoria, że odwiedzane w 4 serii bazy Xany to dawne placówki Kartaginy
- pomimo szerokiego pola do popisu fani niezbyt często sięgają po motyw Kartaginy, są jednak opowiadania w których projekt się pojawia, jak choćby "Czas Kartaginy", "Kod Lyoko Powrót Xany" i "Nasza Mała Sunset".
- członków projektu w niektórych dziełach określa się "Kartagińczykami" 


W „Powrocie Xany” [Uwaga! – Ta sekcja może zawierać spoilery z rzeczonego opowiadania!]

Historia projektu
Projekt Kartagina jest częścią masonerii. Rozwinął się przy Paryskim Centrum Rozwoju Nowych Technologii, gdzie został zrekrutowany Waldo, a cały projekt skupił się wokół jego niezwykłej technologii. Projekt w 1977 osiągnął pełną niezależność od rządu francuskiego. W 1980 roku Waldo poznaje prawdziwe cele Kartaginy i razem z jej nawróconym głównym inżynierem Georgem Piquerem postanawia uciec z projektu. Kartagina odkryła jednak te plany i próbowała pojmać ich na ślubie Walda z Antheą, co jednak się nie udało. 

Po klęsce tego planu Kartagińczycy dokonali nieudanej próby zamachu stanu, po której Kartagina została zdelegalizowana. Od tego czasu do 1985 większość jej członków została pojmana, głównie przez siły Smoczej Unii. 

Od tego czasu jego przywódczynią została Krystyna Poczwarka, zwana "Królową", która dowodziła wcześniej misją pojmania Walda, a później wysłała agentów do pojmania Anthei, a później także Walda.

Odzyskanie jego technologii stało się dla Kartaginy sprawą życia i śmierci, a Królowa całymi latami bezskutecznie próbowała wydobyć jakieś informacje o Waldzie, zwłaszcza jego technologii i miejscu pobytu.

 

Ślady po Kartaginie
Część baz Xany odwiedzanych przez Wojowników Lyoko była bazami Kartaginy, co rozpoznał Mateusz po umieszczanym wewnątrz znaku tej organizacji - literze C (od angielskiego Carthago) wpisanej między cyrkiel i węgielnice(stanowiących jeden z prawdziwych symboli masonerii). 

W kilku bazach natknęli się też na dawne projekty George’a Piquera, podpisywanego zwykle inicjałami G.P., w innej natrafili też na zakodowane akta związane z Królową.


Naszej Małej Sunset [Uwaga! – Ta sekcja może zawierać spoilery z rzeczonego opowiadania!]

Kartagina jest w świecie tego opowiadania odpowiednikiem masonerii w świecie realnym.

 

Historia i działalność
Jej początku są skryte w mrokach przeszłości, jak ujął to Dominique Belpois. Jest zajadłym wrogiem Kościoła katolickiego i cywilizacji łacińskiej, stąd przybrała jako swoją nazwę przeciwników starożytnego Rzymu, czyli właśnie Kartaginę. Była zakulisowym inicjatorem licznych rewolucji, między innymi komunistycznej czy seksualnej, a nawet - jak twierdzi część członków walczącej z nimi Custodes Romae - protestanckiej i francuskiej oraz wielu innych projektów inżynierii społecznej. Starają się również infiltrować Kościół i rozmywać jego naukę oraz dyskredytować go m.in. poprzez tworzenie różnych skandali. 

Ma też zwyczaj zacierania za sobą śladów i likwidowania osób, które wiedzą za dużo, mimo to ostały się relacje Wandejczyków ocalałych z masakry, które mówią o ich udziale we wznieceniu rewolucji.

W 1974 rozpoczął się też projekt wojskowy zwany właśnie "Projektem Kartagina", do którego dołączył Waldo, choć dzięki Anthei odszedł, zanim został Kartagińczykiem. Sam projekt ten miał na celu pomóc Kartagińczykom kontrolować przepływ informacji, gdy już dojdzie do przewidywanego przez nich powstania globalnej sieci. Ucieczka Walda i co za tym idzie strata jego technologii, która miała temu posłużyć, w dużej mierze zaprzepaściła projekt.

Przywództwu projektu udało się później pojmać Antheę, ale nigdy nie odnaleźli Walda. 

Sama organizacja jednak ma się dobrze, choć dzięki działaniom Custodes Romae zaczęła słabnąć a w 1985 została we Francji zdelegalizowana. 


KATEGORIE: Organizacje | Kod Lyoko Powrót Xany | Nasza Mała Sunset