Opowiadanka z pisanka i zapowiedź kolejnego
Dodane przez Lyokoheros dnia Listopad 24 2019 21:30:08

Najwyższy czas na cotygodniową publikację… niestety ale korekta Armii Nicości trochę jeszcze potrwa - zrobienie tego porządnie i konsultacja z oryginałem zajmuje nieco czasu - ale i tak coś dziś dla was mam. 5 opowiadań z ostatnich 3 pisań na setkę - niestety niezbyt udanych, bo 5 prac to mało jak na aż 3 edycje. Tak się też składa, że akurat 3 różnych autorów i recenzowane łącznie przez 3 różne osoby. Są to następujące opowiadania:

z V Pisania na setkę:
- "Z cyfrowych głębin", mojego autorstwa, część uniwersum "Posłańców z przyszłości", które znajdziecie tu
- "Następca Zdrajcy", autorstwa Azize, które znajdziecie tu

z Pisania z Xaną: 
- "Jestem", autorstwa Midday Shine, które znajdziecie tu
- "Przebudzenie Xany", mojego autorstwa, część Lyokowej historii fantasy, które znajdziecie tu

Pisanie z Yumi
- "Spotkanie w Venden", mojego autorstwa, również część Lyokowej historii fantasy, które znajdziecie tu

W rozwinięciu znajdziecie ich recenzje. (Oraz oczywiście nowe wyzwania i cytat tygodnia)

 

Co więcej, ponieważ pojawiły się dwa kolejne opowiadania z Lyokowej historii fantasy - która jest konceptem od dość dawna chodzącym mi po głowie, bardzo możliwe, że w końcu przerodzi się w kolejne duże opowiadanie - to uznałem, że warto by miało własną podstronę. Znajdziecie ją tu. Nadałem jej też roboczy tytuł: "Aelita - księżniczka Lyoko".

Dodam też, że 7 grudnia odbędzie się specjalne mikołajkowe pisanie na setkę, serdecznie wszystkich zapraszam do udziału, start jak zwykle o 18.00.


Rozszerzona zawartość newsa

Najwyższy czas na cotygodniową publikację… niestety ale korekta Armii Nicości trochę jeszcze potrwa - zrobienie tego porządnie i konsultacja z oryginałem zajmuje nieco czasu - ale i tak coś dziś dla was mam. 5 opowiadań z ostatnich 3 pisań na setkę - niestety niezbyt udanych, bo 5 prac to mało jak na aż 3 edycje. Tak się też składa, że akurat 3 różnych autorów i recenzowane łącznie przez 3 różne osoby(przy każdej recenzji podany nick osoby, która ją pisała). Są to następujące opowiadania:

 

 Z V Pisania na setkę:

"Z cyfrowych głębin" - autor: Lyokoheros; część uniwersum "Posłańców z przyszłości", znajdziecie je tu - Postawiłeś na walkę w Lyoko. Plan jest interesujący, w dłuższym manewrze z pewnością miałaby walka większe pole do popisu. No ale było tylko 1000 słów - w porządku. Brakuje mi jednak jakoś takiego dreszczyku emocji. 
Tytuł ciut nieadekwatny do akcji, ale to niewielki szczegół.
Nie jest źle, ale też nie jest jakoś wybitnie - bywały lepsze opowiadania. Popracuj nad dynamiką w fabule - baw się emocjami czytelnika.
Ocena: 7/10 ~ Azize

"Następca Zdrajcy" - autorka: Azize; znajdziecie je tu - to opowiadanie było... dziwne. Trochę nie bardzo było wiadomo o co chodzi. I to nawet nie tyle jaki to wszystko ma sens, tylko... no co się w ogóle dzieje, co kto mówi, do kogo, gdzie... wszystko sprawiało wrażenie takich luźnych, oderwanych od siebie fragmentów. No i sam styl był miejscami dziwny, a czasem po prostu zabrakło w zdaniu jakiegoś słowa lub dano nijak nie pasujące. 
Nawet ciężko mi powiedzieć do czego tytuł się odnosił... no i wiele wypowiedzi czy myśli też ciężko mi w czymkolwiek osadzić. Choć miałem wrażenie, że gdzieś za tym całym chaosem kryje się jakaś ciekawa fabuła, jakaś koncepcja, tylko... jakoś ciężko ją było zidentyfikować. 
Ocena: 4/10 ~ Lyokoheros

Muszę przyznać, że pewne błędy udostępnienia opowiadania (tekst na udostępnionym dokumencie był miejscami inny niż Azize miała w swoim pliku!) mocno wpłynęły na jego odbiór i po uwzględnieniu ich (oraz tym, że zapewne przeczytanie po raz kolejny pozwoliło lepiej zrozumieć co się tam właściwie działo) opowiadanie mocno zyskuje i teraz dałbym mu ocenę co najmniej o dwa stopnie wyższą.


z Pisania z Xaną: 

"Jestem" - autorka: Midday Shine; znajdziecie je tu  - Ciekawe. Przywołuje nieco na myśl "Początek", a to w sumie dobra rzecz. Miło jest popatrzeć jak ktoś inny też bierze ten temat na warsztat. Jednakże przez to od razu się też porównuje i niestety tu Xana wydaje się myśleć... mniej jak program (nawet jeśli to jak myślałby program jest zagadnieniem skrajnie abstrakcyjnym i tak naprawdę nie możemy tego wiedzieć). Nadal jednak czyta się to przyjemnie, choć mam jednak wrażenie, że lepiej byłoby pisać wprost o Superkomputerze, a nie tylko ogólnie o komputerze. No i nie wiem czemu miałby podejrzewać swojego twórce o wrogie zamiary - wygląda na takie trochę znikąd wzięte. No, ale po części to nam implikuje serial(z drugiej strony w "Początku" miało to jednak większe uzasadanienie). Trochę też doskwiera ta krótkość, bo temat dałoby się rozwinąć - choć z drugiej strony moment zakończenia został dobrze dobrany i jego zmiana mogłaby opowiadaniu zaszkodzić. Interesujące jest też zbudowanie opowiadania niejako wokół jednego słowa. 
Ocena: 8/10 ~ Lyokoheros

"Przebudzenie Xany" - autor: Lyokoheros; znajdziecie je tu - Przyznam szczerze, że przez ten przydługi "wstęp" nastawiłam się na więcej niż jedną scenkę właściwego opowiadania. Dopiero później przypomniałam sobie, że mówiłeś o wykorzystaniu mniejszego limitu.
Opowieść (ta z księgi) mnie wciągnęła. Na serio. Co jak co, ale światotworzenie masz całkiem dobrze opanowane.
Ze stroną techniczną jest gorzej. Brak justowania mogę wybaczyć. Pogubione przecinki jakoś zdzierżę, choć gdybym miała dostęp choćby do edycji, już miałbyś sporą część tekstu poznaczoną moją obecnością. Ale znalazłam trzy poważne wtopy, za które będę musiała obciąć punkty.

*Ale lat królewska dynastia* wielkiego maga, którego imienia już nikt nawet nie pamięta wygasła.

Albo tu czegoś brakuje, albo niedokładnie usunąłeś ślady zmiany koncepcji zdania.

Na równinie Xanadu Waldo założył Kartaginę, nową stolicę, miasto wiedzy i magii. Parę lat później narodziła im się córeczka, której nadali imię Aelita.

Komu się córeczka narodziła? Bo na chwilę obecną to można interpretować nawet jako "Waldowi i Kartaginie", co byłoby oczywistą bzdurą.

Ale to wystarczyło, by zaalarmować zamek i nim Xana dotarł do skarbca *Waldo ze swym berłem.*

A gdzie zginęła końcówka tego zdania? Poległa w walce z Xaną czy co?

Koniec końców, o ile za samą opowieść dałabym 9/10, o tyle trzy powyższe wtopy obniżają ocenę do 7/10. ~ Midday Shine

(Dodam, że wspomnianych błędów już nie ma, gdyż te fragmenty zostały poprawione podczas korekty.)


Opowiadanie "Spotkanie w Venden" - jedyna z pisania z Yumi - nie doczekało się recenzji, ocenę o nim będziecie więc musieli wyrobić sobie sami ;) - znajdziecie je tu.

 

Co więcej, ponieważ pojawiły się dwa kolejne opowiadania z Lyokowej historii fantasy - która jest konceptem od dość dawna chodzącym mi po głowie, bardzo możliwe, że w końcu przerodzi się w kolejne duże opowiadanie - to uznałem, że warto by miało własną podstronę. Znajdziecie ją tuNadałem jej też roboczy tytuł: "Aelita - księżniczka Lyoko"

 

Dodam też, że 7 grudnia odbędzie się specjalne mikołajkowe pisanie na setkę, serdecznie wszystkich zapraszam do udziału, start jak zwykle o 18.00.

 

Kolejne wyzwania tygodnia - ważne co najmniej do 2 grudnia - to:
- odcinek 38 "Pokusa"
- Rodzina della Robia
- Fabuła
Przypominam też o przedłużonej ważności wielu poprzednich (aż do tych na 15 kwietnia!) oraz punktach za zgłaszanie opowiadań (to akurat działa tylko do 29 listopada!) - to doskonała okazja, do zdobycia wielu punktów (zwłaszcza, że planuję póki co bardziej skupić się na opowiadaniach niż nadrabianiu zaległości w sprawdzaniu artykułów...)

 

A cytat kolejnego tygodnia będzie pochodzić z jednego z opublikowanych dziś opowiadań. Konkretnie to z "Następcy zdrajcy" od Azize. A będzie nim jedna z końcowych wypowiedzi Williama:

"Jeszcze do nich wrócisz. […] Zobaczysz. To będzie jednak długa i daleka droga."

Co prawda to są dwie wypowiedzi, ale… cóż rozdzielone tylko przez zaprzeczenie, no i druga potrzebuje kontekstu tej pierwszej. A do kogo William mówił te słowa? Cóż… tego musicie dowiedzieć się sami, czytając opowiadanie ;) - a z wspomnianych po recenzji powodów właśnie do tego opowiadania szczególnie warto wrócić.