Mamy pomysl na przeniesienie serwisu, jest szansa ze wszystko zostanie bez zmian, w cišgu kilku najbliszych dni moga pojawic sie przerwy techniczne, caly czas dzialamy.
Kod Lyoko Powrót Xany - przygoda dopiero się zaczyna!
Nawigacja
Strona Główna
Minikonstytucja KLPX, czyli regulamin strony
Projekty KLPX
Kod Lyoko - Zjednoczenie
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga I: Reaktywacja
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga II: Zemsta
Intro
Artykuły
Forum
Archiwum cytatów
Linki
Download
Galeria
Kontakt
Szukaj
Najczęściej Zadawane Pytania
Działalność KLPX
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga I: Reaktywacja
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga II: Zemsta
Kod Lyoko Powrót Xany - zaginione opowieści
Odcinki online
Lyokopedia
Kalendarz Fandomowy
Lyokoinkubator - wspieranie działalności fanowskiej
KLPX TV
Powrót Do Przeszłości
Klub LyokoWeterana
Zlot dla Poznania
Ocenialnia blogów i opowiadań
Opowiadania i tłumaczenia
Operacja Republikacja
Kod Lyoko Powrót Feniksa - tłumaczenie
Kod Lyoko Armia Nicości - tłumaczenie
Opowiadanie "Kod Equestria"
Opowiadanie "Nasza Mała Sunset"
Gra wyobraźni w systemie Lyoko
Konto na chomikuj
Wiadomości Kadic
Stare forum Powrotu Xany
Historia
Konkurs comiesięczny
Regulamin ogólny
Lista trwających konkursów
Lista zwycięzców
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty)
Obecny konkurs(marzec)
Obecny konkurs(kwiecień)
Obecny konkurs(czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec-sierpień)
Obecny konkurs(październik)
Obecny konkurs(listopad)
Obecny konkurs(grudzień)
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty)
Obecny konkurs(marzec)
Obecny konkurs(kwiecień)
Obecny konkurs(czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec)
Obecny konkurs(sierpień)
Obecny konkurs(wrzesień)
Obecny konkurs(październik)
Obecny konkurs(listopad)
Obecny konkurs(grudzień)
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty-marzec)
Obecny konkurs(kwiecień-czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec-sierpień)
Archiwum konkursów
System punktowy
Zasady
Członkowie i wyniki stronnictw
Poradnik zdobywania punktów
Wyzwania tygodnia
Najlepsze stronnictwo marca:
Jeremie
(1226 punktów)

Najlepszy użytkownik miesiąca:
Jasiu Lyoko
(15 punktów w miesiącu)
Członek stronnictw:
Jeremie
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 148
Najnowszy Użytkownik: RoboTEN
Najnowsze rozdziały
Armia Nicości - rozdział 14: "Podstęp Jeremiego"
Nasza Mała Sunset - rozdział 10: "Oczekiwanie"
Współpraca
Test
Bibliotekarz
Bibliotekarz
Powrót Xany - Zaginione Opowieści: "Ostatni dzień razem"
Tajemnicza Skrzynia
Narodziny
Prezent
Tylko test
Trochę za dużo baśni
Kod Equestria - rozdział 21: "Spotkanie Po Latach"
Powrót Xany - Zaginione Opowieści: "W Niewoli Królowej"
Powrót Xany księga II - rozdział 11: "Lung"
Na Forum
Najnowsze Tematy
Wyzwania tygodnia
Dziennik zmian i ost...
Scyfozoa
Aelita
Ashes Odrodzeni z Lyoko
Najciekawsze Tematy
Zgadnij kto to [307]
Niekończąca się h... [273]
Dziennik zmian i ... [175]
X czy Y [143]
Wyzwania tygodnia [115]
Ostatnie Artykuły
24.XII - "Muzyczne Z...
23.XII - "Czas odpow...
22.XII - "Niezłomna"
21.XII - "Za żelazną...
20.XII - "O jedną ka...
Prawa i dokumenty
Minikonstytucja KLPX, czyli regulamin strony
Manifest działalności KLPX
Skrócony regulamin strony
Regulamin konkursów comiesięcznych
System punktowy
Lista ostrzeżeń
Sprawy szczególnie warte uwagi
Petycja o kontynuowanie Kod Lyoko

Petycje o emisję Kod Lyoko:
Nie zapomnij podpisać się pod wszystkimi!
Przypominam też, że aby potwierdzić podpis należy kliknąć w link wysłany na wasz adres mailowy po wysłaniu podpisu pod petycją!

Formularze dotyczące działalności KLPX:
 Suplement do manifestu KLPX

O ile starałem się zdefiniować Manifest działalności KLPX (tu) w sposób możliwie jasny i klarowny to jednak pewne rzeczy są wyraźnie nierozumiane. Dlatego chciałbym teraz jasno zdefiniować pewne rzeczy, a także - co może najważniejsze wyjaśnić, co on OZNACZA, ale i to, czego NIE OZNACZA.

Po pierwsze absolutnie nie obowiązuje w niej powszechny dziś demoliberalny paradygmat filozoficzny. Wolność nie jest wartością absolutną (w tej kwestii polecam też wszystkim ten artykuł), a tym bardziej nie oznacza ona przyzwolenia na wszystko, choćby było niemoralne(permisywizmu). Zachowania niemoralne tudzież ich promowanie nie było i nie będzie nigdy akceptowane w żadnym z miejsc działalności KLPX.
Oznacza to także że różne poglądy - zwłaszcza gdy dotyka to kwestii moralnych - nie są sobie równoważne. Nie można równo traktować prawdy i fałszu, a z dwóch przeciwstawnych sobie poglądów (gdy nie dotyczą rzeczy faktycznie dość subiektywnych, jak np. gust) oba nie mogą być jednocześnie prawdziwe. To jedno z podstawowych praw logiki: zasada niesprzeczności.
Moralność nie jest względna, podobnie jak prawa logiki i są one zawsze takie same - nawet gdybyśmy rozpatrywali je w innych światach, niczego to nie zmieni. Co najwyżej mogą pojawić się jakieś nowe problemy moralne, ale to zupełnie inna kwestia.
Podobnie fakt uznawania czegoś przez większość nie mówi nic o słuszności tego(dajmy prosty, hipotetyczny przykład: większość uznała, że może cię zabić, ot tak, bez powodu - tu jaskrawo widzimy, że to, co większość uważa bądź twierdzi, może się nijak nie mieć do rzeczywistości, nie można więc traktować tego jako jakikolwiek wyznacznik).
Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej i przedstawia takie twierdzenie jako coś więcej niż własną subiektywną opinie, to zwyczajnie kłamie.

Po drugie jest w nim mowa o stworzeniu przyjaznej platformy i miejsca do kulturalnej dyskusji i integracji. Niektórzy zdają się myśleć, że oznacza to permisywizm i liberalne podejście, czyli w skrócie mówiąc pozwalanie na wszystko i przymykanie oka na wszelkie niemoralne zachowania (o kryterium moralnym więcej potem) - nic bardziej mylnego!
Oznacza to raczej niepozwalanie na pewne negatywne zachowania, do których należą chociażby wyśmiewanie, ubliżanie, ośmieszanie czy manipulacja cudzymi wypowiedziami, ale też nieuczciwe sposoby prowadzenia dyskusji - takie jak chociażby zarzucanie powierzchownymi argumentami (czasem nawet i prawdziwymi, ale przez wyrwanie z kontekstu budującymi fałszywy obraz, a czasem po prostu pustymi frazesami) nie dając nawet rozmówcy czasu na odniesienie się do nich(przez co de facto pozostaje - on lub jego teza - w stanie nierozwianego oskarżenia), co stosunkowo łatwo może zachodzić w dyskusjach na czacie typu jeden (lub nieliczni) przeciw wielu, o ile wszyscy z owych wielu sami nie będą się chcieli trzymać merytorycznej dyskusji.
Nie oznacza to również ignorowania, czy niezwracania uwagi na pewne wady, błędy czy uchybienia - choć naturalnie wyklucza złośliwość w zwracaniu na nie uwagi.
I co w tym punkcie może najważniejsze - mowa o miejscu kulturalnej dyskusji oznacza absolutny brak tolerancji dla wszelkich przekleństw i innych form wulgarności czy po prostu chamstwa i przejawów braku kultury. Poza wulgarnością dotyczy to też wszelkich przejawów trollowania czy spamowania oraz celowego drażnienia ludzi. Oraz wszelkich wyrażeń o charakterze pogardliwym czy sprośnym - tu dobrym przykładem jest zastosowane kiedyś przez Shikari określenie, że ktoś (chodziło akurat o homoseksualistów) "lubi w dupę". Niby żadne ze słów nie jest wulgaryzmem(choć trzecie i tak nigdy nie powinno się znaleźć w żadnej kulturalnej dyskusji), całość jednak ma - zwłaszcza przez tak lekceważące odnoszenie się do niezwykle intymnej sfery życia - ewidentnie wulgarny wydźwięk.
"Ocenzurowanie" (np. gwiazdkami - ***) nic tu nie zmienia - szczególnie w wypadku gdy tylko część wyrazu jest ukrywana. I tak praktycznie każdy wie, o jakie słowo chodzi, więc twierdzenie, że taki zabieg cokolwiek zmienia, jest robienie z innych idiotów czy też oszukiwaniem samego siebie. Podobnie zakaz wulgarności dotyczy także cytatów - cytowanie nie usprawiedliwia używania przekleństw - szczególnie, gdy ktoś używa cytatu specjalnie, by użyć występującego tam przekleństwa(np. cytując przeklinającego bohatera jakiegoś filmu, dla obejścia zakazu).

Po trzecie - jeśli dla kogoś nie było to jasne działalność KLPX była, jest i będzie katolicka.
Zanim zaczniecie podnosić szum, lament i zawodzenie - od razu mówię: komentarze, z których ewidentnie będzie wynikać, że autor nie czytał dalszej części tego punktu lub ją po prostu zignorował, będą zwyczajnie kasowane, aż nie nauczycie się czytać ze zrozumieniem i nie wybierać słów rozmówcy wybiórczo... co w zasadzie tyczy się wszystkiego, co tu jest zamieszczone.
Przechodząc jednak do rzeczy strona, będąc cały czas w takim samym stopniu fandomowa, pozostaje również katolicka - wszelkie stwierdzenia o "oddzielaniu wiary od życia" są bzdurą, wiara ma to do siebie, że dotyczy całego życia, nie ma od niej "urlopu". Jeśli faktycznie się wierzy, jej zasad trzeba przestrzegać zawsze i wszędzie oraz należy się nią dzielić - nie można zachować jej jako tylko i wyłącznie "swojej prywatnej sprawy", jak chciałaby opresyjna polityczna poprawność. Wiarą żyje się cały czas - bez wyjątków - a nie tylko, gdy tak pasuje, czy gdy to wygodne. Wszystko, co robi człowiek wierzący, musi być, jeśli nie wprost wypływające z wiary, to przynajmniej z nią niesprzeczne.
Działalność KLPX jest katolicka, ale jej tematyką nie jest katolicyzm, a fandom, w tym wypadku Lyokowy. (Choć naturalnie w ramach działów poza Lyokowych rozmowy na temat katolicyzmu, czy (to także w działach Lyokowych) dotyczące odniesienia się religii do Kod Lyoko są jak najbardziej na miejscu.)
Oznacza to, że strona będzie postępować wedle etyki katolickiej, to właśnie tradycyjne katolickie nauczanie jest na niej wyznacznikiem moralności, katolickie wartości będą przez nią popierane i - w razie potrzeby - bronione.
Strona jednak - co nawet z samego katolicyzmu też wynika - jest otwarta na wszystkich, niezależnie od ich poglądów: mogą być katolikami, ale równie dobrze mogą być protestantami, prawosławnymi, żydami, muzułmanami, buddystami, agnostykami, ateistami czy też wyznawać dowolny inny światopogląd, czy religie.
Ale jest jeden mały warunek - muszą być w stanie uszanować obowiązujące na stronie katolickie wartości. Wszelkie próby ich atakowania, jak i dyskredytowania Kościoła, szerzenie fałszywych informacji, zwłaszcza odnośnie do jego nauczania i historii będą na stronie karane.
Czyli: z katolickości strony nie wynika, że jest ona tylko dla katolików, użytkownicy są jedynie zobowiązani do uszanowania katolickich wartości (które jak pewnie wielu mogłoby zauważyć, są nie tylko katolickie, są w większości bardzo uniwersalne - i nie neguję tego, mnie jednak obchodzi głównie fakt, że są też katolickie, was nie musi - to, z jakiego powodu je szanujecie, jest waszą sprawą). I to one są, były i będą podstawowym kryterium roztrzygania tego, co jest moralne.
Jednakże z drugiej strony otwartość na wszystkich, jak wcześniej mówiłem, nie oznacza tolerowania absolutnie wszystkiego, co by mogli głosić, czy mówić - wszelkie próby propagowania ideologii zbrodniczych czy antywartości (czyli wartości stojących w opozycji do katolickich) tolerowane nie będą.
Oczywiście poglądy użytkownik może mieć, jakie chce, nawet sprzeczne z katolickimi - w działalności KLPX leży mi na sercu los fandomu także w tym najważniejszym sensie: zbawienia jego członków; jednakże poglądów narzucać nikomu nie będę, bo jak zauważono już w średniowieczu "modlitwy wymuszone nie są miłe Bogu"* - ale nie ma prawa przedstawiania ich jako faktów. Podobnie jak może posiadać poglądy sprzeczne z obecną wiedzą naukową, których również nie może przedstawiać jako faktów. Zasadniczo w ogóle nie jest akceptowalne przedstawiania opinii jako faktów, ale prawdziwość katolickiego nauczania zasadniczo jest za niego uważana w obrębie działalności KLPX(choć nadal - osoby je współtworzące czy z nią współpracującą mają prawo mieć w tej materii zupełnie odmienne poglądy - wszyscy się ze mną zgodzicie, chyba że niezależnie od tego, co za fakty uznamy, poglądy nie mają obowiązku być zgodne z faktami... będą wtedy po prostu mylne).
Przykładowo nie można twierdzić (przedstawiając jako fakt, a nie jedynie opinia/pogląd), że:
- homoseksualizm jest wrodzony (nie ma żadnych badań faktycznie to potwierdzających, wszystkie, które próbowały, wykazały raczej tezę odwrotną, hipoteza przeciwna do tej (nałożenie się pewnych wrodzonych czynników i wpływu środowiska) ma za to wiele badań potwierdzających i jest lepiej udokumentowana - zgodnie ze współczesną nauką należy więc uznać właśnie ją)
- Kościół (katolicki) hamował rozwój nauki (rzeczywistość jest dokładnie odwrotna, cały czas ją wspierał, właściwie wręcz stworzył współczesną naukę (patrz tu))
- zarodek nie jest jeszcze człowiekiem/życie zaczyna się w momencie narodzin (jest to kompletna bzdura, biologia mówi jasno: moment zapłodnienia jest początkiem życia ludzkiego i nowego ludzkiego organizmu)
- homoseksualizm jest naturalny (nie jest, występowanie w naturze nie jest kryterium naturalności(w ten sposób wszystko by należało za takie uznać... i jednocześnie tak rozumiana naturalność traci jakąkolwiek moralną wartość), tym kryterium jest zgodność z naturą, w tym wypadku naturą ludzkiej seksualności, której podstawą jest przedłużenie gatunku - rzecz kompletnie niemożliwa w obrębie pary jednopłciowej)
Przykłady możnaby mnożyć, dlatego przywołam jeszcze parę może mniej oczywistych: twierdzenie typu "w homoseksualizmie nie ma nic złego" może być przedstawiane wyłącznie jako opinia, nie jako arbitralny fakt, podobnie np. "Bóg nie istnieje".
Jednakże twierdzenie typu: "Bóg istnieje", "Bóg jest dobry"; już można. Co prawda nikt nie ma obowiązku ich uznawania, ale przedstawianie rzeczy z obrębu katolickiej nauki jako faktu za kłamstwo nie zostanie uznane.

Naturalnie uszanowanie poglądów działa w dwie strony. Jednakże uszanowanie - zwłaszcza tyczy się to poglądów sprzecznych z katolickimi - nie musi wcale oznaczać uznania za słuszne, dobre, czy nawet dopuszczalne. Za same poglądy nikt jednak nie będzie karany, ale propagowanie ich już może być inną kwestią.

Po czwarte w działalności KLPX oczywiście nie obowiązuje zakłamana poprawność polityczna.

Po piąte należy odróżniać dwie rzeczy - potępienie czynu od potępienia człowieka, ocenianie czynu od oceniania człowieka. W wypadku czynów mamy - z perspektywy katolickiego nauczania, a taka właśnie jest perspektywa działalności KLPX - obowiązek oceniać czyny i potępiać, jeżeli są złe, ale nigdy nie człowieka, człowieka potępić nie wolno. Nienawidzić grzechy, ale miłować grzesznika - ta złota katolicka zasada przyświecała i zawsze będzie przyświecać działalności KLPX.

Po szóste podstawą dobrego funkcjonowania fandomu jest wzajemny szacunek. Możemy mieć odmienne poglądy, mogliśmy od siebie nawzajem doświadczyć różnych przykrości. Możemy się czasem kłócić i nie zgadzać z czyimś zachowaniem...
Ale nie powinno to stać na przeszkodzie naszej współpracy. Nawet jeśli jedna strona potępi w czymś drugą, nie powinno to przeszkodzić we współpracy dla dobra fandomu w tych aspektach, w których się zgadzamy.
Jakich byśmy nie mieli urazów, nie powinniśmy kopać pod sobą dołków.

Są to wszystko rzeczy, z których zrezygnować nie mogę. Nie mogę, bo byłoby to zdradą nie tylko wobec siebie, ale jeszcze gorzej: wobec świętej wiary katolickiej i samego Boga.
*jeśli ktoś byłby zainteresowany, to jest to cytat Pawła Włodkowica, polskiego kapłana i rektora Akademii Krakowskiej z XIV wieku.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Cytat tygodnia
„Miło że przyszło was dziś tak wielu.”
~Jim Morales
Odcinek pilotażowy
„Xana się budzi”
Shoubox 2.0
Czyli KodLyokowy serwer Discorda. By do niego dołączyć wystarczy kliknąć tutaj.
Kalendarz Fandomowy
Najbliższe fandomowe święto:
Dzień Odda
Data: 14 lutego
Lyokowy Kalendarz Adwentowy
22 grudnia
opowiadanie "Niezłomna"
[przeczytaj je tu!]
[Uniwersum Powrotu Xany, zaginione opowieści - uwaga, drastyczne!]

23 grudnia
opowiadanie "Czas odpowiedzi"
[przeczytaj je tu!]
[nowy Kod Miraculum]

24 grudnia
"Muzyczne Zaręczyny"
[przeczytaj je tu!]
[Uniwersum Powrotu Xany, zaginione opowieści]


pozostałe opowiadanka z kalendarza
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Lowca Rakow cztery i pol
14/11/2019 22:17
A widział może ktoś to? http://kodlyoko.hpu.pl/ne
ws.php?readmore=518


Lyokoheros
14/07/2019 21:05
Hm... ktoś ostatnio coś komentował? Bo znowu nie mogę ostatniego komentarza znaleźć...

Lyokoheros
06/04/2019 17:21
Właśnie zaczęło sie wspólne oglądanie 74 odcinka, serdecznie zapraszam: https://www.watch2gether.
com/rooms/pdp-yv6ih5010r6
vvvlzoo


Lowca Rakow cztery i pol
22/02/2019 23:13
Podobno Centrum wypuściło jakiś ekskluzywny wywiad ostatnio...

Lyokoheros
15/02/2019 02:09
Już jutro (właściwie dziś wieczorem, pewnie późnym) pojawią się opowiadania z pisania na setkę - choć niestety były tylko dwa smiley

Lyokoheros
09/11/2018 18:33
Hm... ktoś ostatnio jakiś nowy komentarz dał? Bo widzę, że jest nowy, ale nie mogę go namierzyć...

Lyokoheros
01/11/2018 01:50
ekstremalnie późno to zdążę dokończyć.

Lyokoheros
01/11/2018 01:50
Ech, że też nie zauważyłem, że mi ucięło. Chciałem napisać "kolejny dzień". No mniej więcej, bo rano wyjeżdżam do rodzinki i nie wiem dokładnie o której wrócę, ale o ile nie będzie to

Ananasims
01/11/2018 00:43
K? "Kilka"? "Kwadrans"? "Kwartał"?

Lyokoheros
01/11/2018 00:27
No... trochę jeszcze będziecie się musieli uzbroić w cierpliwość niestety - prace nad gazetką niestety mi się nieco wydłużają i choć miała być do północy to... cóż obawiam się, że przesunie się to o k

Jacks_
29/10/2018 23:30
No to czekamy smiley

Lyokoheros
29/10/2018 18:37
bardziej będę skupiał na KLPX, wiadomo, ale to tak niemal równolegle i ponieważ z tamtym rozdziałem zostało mi mniej pracy to może wyjść przed 11 rozdziałem KLPX.

Lyokoheros
29/10/2018 18:37
prostu muszę jeszcze dopracować... no i jest to akurat jeden z ważniejszych jego rozdziałów - ze sceną, która w drugim fandomie spokojnie może być uznana za najbardziej wyczekiwaną. Znaczy i tak się

Lyokoheros
29/10/2018 18:36
Tylko, że porzucania zaczętego dzieła jest... trochę średnie delikatnie mówiąc. I nie, 21 rozdział KE czyli Kodu Equestria. Moje inne opowiadanie, tylko że akurat multiwersowe, którego rozdział po p

Xanadu
29/10/2018 18:16
Tak w ogóle to nie przestałem pisać, tylko że wolę się skupić na własnych pomyslach. Może założę sobie wattpada i coś tam niedługo wrzucę, ale na kod Lyoko nie mam ochoty, ani czasu.

Jacks_
29/10/2018 16:39
21? Chodzi Ci o 11 rozdział drugiego tomu Powrotu Xany?

Lyokoheros
29/10/2018 01:16
(w tym na pewno NMS) -> jak będę miał na 2 tygodnie do przodu do publikację to wtedy inne rzeczy.

Lyokoheros
29/10/2018 01:16
Icebreaker) -> kilka nowości omawianych obecnie z Wojownikami (znaczy tu ponownie skupiłem się na wiadomościach, więć rozmowy trochę jakby stanęły) -> potem ewentualnie jakieś inne pisanie

Lyokoheros
29/10/2018 01:15
które to opóźniły). Generalnie na chwilę obecną przyjąłem sobie następujący priorytet projektów: Wiadomości Kadic -> KLPX i 21 rozdział KE (+w trakcie trochę Past Sins i przejrzenie Expulsion oraz

Lyokoheros
29/10/2018 01:15
Chyba stroną chciałeś powiedzieć. A idą... no na chwilę obecną to stoją. Mam obecnie nieco roboty na studiach i skupiłem się na Wiadomościach Kadic na tę chwilę (a były pewne problemy techniczne,

Archiwum

Copyright © 2012
Powered by v6.01.6 © 2003-2005Leviathan by:
888202 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie