Kod Lyoko Powrót Xany - przygoda dopiero się zaczyna!
Z przykroscia musze oglosic ze z dniem 16.08.2021 konczymy dzialalnosc po 16 latach, skrypt nie odpowiada juz standardom ani wygladu ani bezpieczenstwa, a jego przepisanie bylo by nieadekwatne do wymaganego czasu, jesli maja Panstwo pytania odnosnie migracji, kopii itd prosze o kontakt pomoc@ehmediagroup.net
Nawigacja
Strona Główna
Minikonstytucja KLPX, czyli regulamin strony
Projekty KLPX
Kod Lyoko - Odrodzenie!
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga I: Reaktywacja
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga II: Zemsta
Intro
Lyokopedia - artykuły
Forum
Archiwum cytatów
Linki
Download
Galeria
Kontakt
Szukaj
Najczęściej Zadawane Pytania
Działalność KLPX
Kod Lyoko - Odrodzenie
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga I: Reaktywacja
Kod Lyoko Powrót Xany - Księga II: Zemsta
Kod Lyoko Powrót Xany - zaginione opowieści
Odcinki online
Lyokopedia
Kalendarz Fandomowy
Lyokoinkubator - wspieranie działalności fanowskiej
KLPX TV
Powrót Do Przeszłości
Klub LyokoWeterana
Zlot dla Poznania
Ocenialnia blogów i opowiadań
Opowiadania i tłumaczenia
Operacja Republikacja
Kod Lyoko Powrót Feniksa - tłumaczenie
Kod Lyoko Armia Nicości - tłumaczenie
Opowiadanie "Kod Equestria"
Opowiadanie "Nasza Mała Sunset"
Gra wyobraźni w systemie Lyoko
Konto na chomikuj
Wiadomości Kadic
Stare forum Powrotu Xany
Historia
Konkurs comiesięczny
Regulamin ogólny
Lista trwających konkursów
Lista zwycięzców
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty)
Obecny konkurs(marzec)
Obecny konkurs(kwiecień)
Obecny konkurs(czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec-sierpień)
Obecny konkurs(październik)
Obecny konkurs(listopad)
Obecny konkurs(grudzień)
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty)
Obecny konkurs(marzec)
Obecny konkurs(kwiecień)
Obecny konkurs(czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec)
Obecny konkurs(sierpień)
Obecny konkurs(wrzesień)
Obecny konkurs(październik)
Obecny konkurs(listopad)
Obecny konkurs(grudzień)
Obecny konkurs(styczeń)
Obecny konkurs(luty-marzec)
Obecny konkurs(kwiecień-czerwiec)
Obecny konkurs(lipiec-sierpień)
Archiwum konkursów
System punktowy
Zasady
Członkowie i wyniki stronnictw
Poradnik zdobywania punktów
Wyzwania tygodnia
Najlepsze stronnictwo marca:
Jeremie
(1226 punktów)

Najlepszy użytkownik miesiąca:
Jasiu Lyoko
(15 punktów w miesiącu)
Członek stronnictw:
Jeremie
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 158
Najnowszy Użytkownik: Wikipedia27
Najnowsze rozdziały
Obudzenie się Xany
Angielska Kołysanka
Poker z oprawcą
Projekt: Gołębie - akt VIII
Powrót Xany księga II - rozdział 12: "Chwila przed odlotem"
Kod Equestria - rozdział 22: "Na ratunek Ember"
Nasza Mała Sunset - rozdział 11: "Wspólne Święta"
Armia Nicości - rozdział 14: "Podstęp Jeremiego"
Na Forum
Najnowsze Tematy
Aelita-Yumi-Wiliam
Lyoko...mon? (czyli ...
Wyzwania tygodnia
Dziennik zmian i ost...
Scyfozoa
Najciekawsze Tematy
Zgadnij kto to [307]
Niekończąca się h... [273]
Dziennik zmian i ... [179]
X czy Y [143]
Wyzwania tygodnia [124]
Ostatnie Artykuły
[21] 20. XII - "Zako...
[08] 7.XII - "Leśna ...
[07] 6.XII - "Kwanto...
[06] 5.XII - "Bunt K...
[05] 4.XII - "List w...
Prawa i dokumenty
Minikonstytucja KLPX, czyli regulamin strony
Manifest działalności KLPX
Skrócony regulamin strony
Regulamin bitwy opowiadań
Regulamin konkursów comiesięcznych
System punktowy
Lista ostrzeżeń
Sprawy szczególnie warte uwagi
Petycja o kontynuowanie Kod Lyoko

Petycje o emisję Kod Lyoko:
Nie zapomnij podpisać się pod wszystkimi!
Przypominam też, że aby potwierdzić podpis należy kliknąć w link wysłany na wasz adres mailowy po wysłaniu podpisu pod petycją!

Formularze dotyczące działalności KLPX:
 Minikonstytucja KLPX, czyli regulamin strony
Preambuła
Ażeby użytkownikom przyjemne bytowanie na stronie zapewnić i owocne z niej korzystanie umożliwić, w trosce o przyjazną atmosferę i warunki do prowadzenia rzeczowej i merytorycznej dyskusji, by zagwarantować wzajemne poszanowanie współrozmówców, mowy ojczystej, wysokich wartości oraz samego przedmiotu dyskusji, jakim jest Kod Lyoko, Kod Lyoko Powrót Xany oraz wszystko co z nimi związane, a zarazem sporów o kanoniczność uniknąć i użytkowników do pomocy w rozwoju strony i wszelkiej twórczej aktywności, a także dzieł swych doskonalenia zachęcić niniejszą konstytucyję uchwalam:
I. ORGANIZACJA STRONY
1. Strona „Kod Lyoko Powrót Xany” zwana dalej „Powrót Xany” lub „KLPX”, jest oficjalnym i głównym miejscem publikacji przedpremierowych wersji książki Kod Lyoko Powrót Xany.
2. Stare miejsca związane z „Powrotem Xany”- blog oraz stare forum nadal będą dostępne(choć administrator zastrzega sobie prawo do usunięcia którejkolwiek z tych stron), lecz nie będą już aktualizowane.
3. Pozostałe miejsca wchodzące w skład działalności KLPX(wszelka dotycząca Kodu Lyoko działalność autora strony) to: konto na chomikuj.pl, konto na wrzucie, kanał na Youtubie oraz strona na facebooku i grupa na facebooku.
4. Wszyscy użytkownicy tej strony, oraz innych stron wchodzących w skład działalności KLPX, są zobowiązani do przestrzegania regulaminu na tej i innych stronach wchodzących w skład działalności KLPX, rejestracja na stronie lub forum jest równoznaczna z akceptacją regulaminu.
5. Regulamin opiera się na zasadach słusznościowych, co oznacza, że wszelkie wątpliwości rozstrzyga administrator lub moderatorzy.
6. Kwestie nieregulowane przez regulamin rozstrzyga administrator, a następnie dodaje nieuwzględnione wcześniej kwestie do regulaminu.
7. Na stronie obowiązuje system ostrzeżeń, jednak w przypadku rażącego złamania któregokolwiek z punktów możliwe jest natychmiastowe zbanowanie na czas zależny od wielkości przewinienia.
3 ostrzeżenia = ban 1-dniowy
3-krotny ban 1-dniowy(9 ostrzeżeń) = ban tygodniowy
3-krotny ban tygodniowy(27 ostrzeżeń) = ban miesięczny
3-krotny Ban miesięczny(81 ostrzeżeń) = ban roczny
3-krotny Ban roczny(243 ostrzeżenia) = ban dożywotni
8. Długość bana liczona jest w następujący sposób - gdy użytkownik przekroczy kolejny próg na którym jest karany(co 3 ostrzeżenia) wyznaczana jest długość bazująca na wszystkich posiadanych ostrzeżeniach. W dniu odnotowania przewinienia zostaje on zbanowany a długość liczona jest od dnia następnego. Po upływie terminu kolejnego dnia ban jest zdejmowany. Oznacza to, że długość bana jest liczbą pełnych dób, w których użytkownik pozbawiony jest dostępu do strony, dzień zbanowania i dzień odbanowania nie są wliczane do tej puli.
9. Oznaczenie "(1 ostrzeżenie)", "(2 ostrzeżenia)" itd. umieszczone przy punktach regulaminu mówią o domyślnej ilości ostrzeżeń, które użytkownik może dostać za ich złamanie. Gdy spektrum przewinień omawianych w danym punkcie jest szersze dotyczą wielkości przewidzianej za największe z nich. W wypadku ciągłego łamania tych samych punktów regulaminu(recydywy) możliwe jest przejście do wykładniczego wzrostu liczby dawanych ostrzeżeń. Za pierwszym razem po stwierdzeniu uciążliwego łamania tych samych punktów regulaminu ilość ostrzeżeń się podwaja, to samo dzieje się po każdym kolejnym złamaniu tych punktów regulaminu, aż do czasu stwierdzenia zdecydowanej poprawy.
10. Administracja zastrzega sobie prawo do dawania pojedynczych ostrzeżeń za rażące łamanie regulaminu także poza stronami wchodzącymi w skład działalności KLPX.
11. Ostrzeżenia nie wygasają z czasem lecz kumulują się, jednak dzięki systemowi punktowemu możliwe jest zmniejszenie skumulowanego poziomu ostrzeżeń. Opis systemu punktowego znajdziecie tu.
12. Posty i komentarze niezgodne z regulaminem strony będę usuwane.
13. Główne założenia i cele strony określa dokument zwany „Manifestem działalności KLPX”.
II. KONTA UŻYTKOWNIKÓW
1. Każdy użytkownik może mieć tylko 1 konto, w przypadku współdzielonego komputera lub IP należy poinformować administrację przed założeniem drugiego konta.
2. W loginie nie powinno się używać w nadmiarze cyfr, obcojęzycznych słów i skrótów - login jest nazwą użytkownika, powinien więc brzmieć jak imię/pseudonim/ksywka.
3. Login jest stały, w wypadku chęci zmiany nazwy użytkownik ma obowiązek powiadomić o tym adnimistratora, który może w drodze wyjątku wyrazić na to zgodę.
4. Login nie może wprowadzać w błąd przez celowe podobieństwo do nazwy innego użytkownika, podszywanie się pod kogokolwiek jest zabronione.
5. Zabronione jest używanie w loginie i podpisie słów wulgarnych, haseł rasistowskich, genderowych, antychrześcijańskich, niemoralnych, promujących nienawiść wobec jakiegokolwiek wyznania, narodu lub grupy etnicznej czy w jakikolwiek inny sposób niemoralnych.
6. Zabronione jest używanie w avatarze obrazów i symboli wulgarnych, rasistowskich, genderowych, antychrześcijańskich, promujących nienawiść wobec jakiegokolwiek wyznania, narodu lub grupy etnicznej czy w jakikolwiek inny sposób niemoralnych.
7. Wszelkie dane osobowe, zarówno w profilu jak i na forum, czy jakiejkolwiek innej części strony użytkownik podaje na własną odpowiedzialność.
8. Długość podpisu nie powinna przekraczać(przynajmniej znacząco) przeciętnej długości postu użytkownika. Do długości wlicza się wysokość wszystkich zamieszczonych grafik.
III. ZACHOWANIE NA STRONIE I FORUM
1. Wszyscy użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania ogólnych norm kultury i netykiety oraz poszanowania godności i poglądów rozmówcy, co zarazem nie oznacza przymusu ich akceptacji.
2. Wszyscy użytkownicy zobowiązani są do poprawnego pisania po polsku, przede wszystkim stosowania zasad interpunkcji i ortografii oraz szerokopojętego dbania o czystość języka ojczystego. Posty i komentarze muszą być zrozumiałe dla innych użytkowników(1 ostrzeżenie).
3. Zabronione jest używanie słów wulgarnych, obraźliwych, a także ubliżanie innym użytkownikom, czy też ich wyśmiewanie czy wszelkie inne formy kpin(2 ostrzeżenia).
4. Zabrania się nadmiernego stosowania zapożyczeń z języków obcych(1 ostrzeżenie)
5. Zabrania się stosowania obcojęzyczynych skrótów(jak np OC(orginal charakter - czyli postać fanowska), OTP(one true paring - jedyna prawdziwa para(w kontekście danej osoby/osób)); zwłaszcza bez podania ich znaczenia) i nadmiernej skrótowości(skracanie skrótów, tworzenie takich tworów jak np Cb(zamiast Ciebie) itd.).(1 ostrzeżenie)
6. Zabrania się stosowania parodii, groteski, wyolbrzymienia czy innych przeinaczeń postów, opinii lub poglądów użytkownika oraz wszelkich innych prób jego ośmieszenia czy manipulacji jego wypowiedzią jako argumentu w dyskusji(2-3 ostrzeżenia)
7. Zabrania się umieszczania na stronie treści niezgodnych z prawem i niemoralnych oraz umieszczania linków do takich treści, w szczególności dotyczy to pornografii, satanizmu, narkotyków, nielegalnego oprogramowania, promowania nienawiści, homoseksualizmu, ideologii gender i innych ideologii zbrodniczych, a także godzących w podstawowe wartości itp. (ban miesięczny (treść)/ban tygodniowy(link)).
8. Podawanie linków do plików(muzyki, filmów, obrazów, tekstów itp) objętych prawem autorskim, a niedostępnych lub niemal niedostępnych droga legalną, tudzież ich udostępnianie nie będzie traktowane jako piractwo, ani w żaden sposób karane. W chwili gdy pliki te staną się dostępne droga legalną użytkownik zobowiązany jest do usunięcia linków.
9. Zabrania się pisania dwóch postów pod rząd, chyba że w temacie nic nie napisano od dłuższego czasu(przynajmniej kilka dni), a nowy post zawiera nowe informacje, przemyślenia lub w jakikolwiek inny sposób wnosi coś do tematu. Po napisaniu postu przez kolejną osobę posty muszą zostać scalone. Wyjątek stanowi shoutbox, na którym można wysyłać nową wiadomość zawsze gdy wprowadza ona coś nowego do dyskusji lub jest dokończeniem poprzedniej(ze względu na limit znaków).
10. Zabrania się spamowania, pisania nie na temat, naprzemiennego pisania wielkimi i małymi literami oraz wielokrotnego wysyłania tej samej wiadomości.
11. Wszystkie posty powinny być dłuższe niż na jedną linijkę. Nie dotyczy shoutboxa i gier forumowych.
12. Brak szacunku, obrażanie, lub też bezczeszczenia Kodu Lyoko, albo jakiejkolwiek innej produkcji, czy też tworu fanowskiego(np. umieszczaniem w niej treści wulgarnych, pornograficznych itp.) surowo wzbronione(roczny Ban/poza stronami miesięczny). Za obrazę nie zostaną uznane parodie, żarty i inne tego typu twory nie wychodzące poza granice dobrego smaku. Dotyczy także publikowania tego typu treści, gdy nie jest się ich autorem. Kara jest wtedy trzykrotnie niższa.
13. Krytyka jest dozwolona, pod warunkiem, że jest ona konstruktywna.
14. Zabrania się spoilerowania(zdradzania wydarzeń, które jeszcze nie miały miejsca), dotyczy to szczególnie shoutboxa i podawania na nim informacji z rozdziałów Powrotu Xany, a zwłaszcza tych pochodzącyh z jego pierwotnej wersji. Informacje z obecnej wersji Powrotu Xany mogą być podawane normalnie na forum, natomiast przed podaniem tych pochodzących z pierwotnej wersji trzeba wyraźnie zaznaczyć, że są to informacje, które mogą być nieaktualne lub być spoilerami. Tematy zawierające spoilery powinny mieć tą informację podaną w swojej nazwie.
15. Użytkownicy mają prawo do publikacji swoich opowiadań i innych dzieł na stronie - w odpowiednim dziale na forum lub poprzed dodanie artykułów do odpowiedniego działu. Plagiat karany jest niezależnie od miejsca publikacji splagiatowanego lub plagiatującego dzieła(2-3 ostrzeżenia).
16. Nazwy tematów powinny mieć charakter neutralny i nie narzucać konkretnej interpretacji danej kwestii np niewłaściwą jest nazwa tematu "Ewolucja to nie Kod Lyoko"(bo niejako narzuca konkretne rozstrzygnięcie tej kwestii), powinna ona brzmieć inaczej np mieć formę pytania "Czy Ewolucja to jeszcze Kod Lyoko?"
17. Zabrania się stosowania nadmiernej ilości emotikon. Przez nadmierną ilość rozumie się powtórzenie tej samej emotikony kilka razy, użycie więcej niż dwóch naraz lub wypowiedź składającą się z samej emotikowny(1 ostrzeżenie w wypadku gdy powtarza się to bardzo często)
18. W wypadku gdy treść jakiegoś komentarza się nie wyświetla należy napisać o tym do administratora, który poda jego treść(zwykle jest widoczna w zarządzaniu komentarzami), odpowiadać na nią powinno się oczywiście w komentarzach. Nie powinno pisać się komentarzy o tym, że treść jakiegoś jest niewidoczna.
IV Rangi
1. Każda ranga posiada wszystkie uprawnienia rang niższych. Nie dotyczy to rang specjalnych.
2. Goście – czyli osoby niezalogowane – mają prawo swobodnie poruszać się po stronie, nie mają dostępu do działu download.
3. Użytkownicy - mają prawo pisać posty na forum, zakładać nowe tematy, komentować, nadsyłać materiały(artykuły, newsy, linki). Posiadają dostęp do działu download oraz prawo inicjatywy ustwodawczej(mogą zaproponować nowe prawo).
4. Moderatorzy - dbają o porządek na forum, ich zadaniem jest poprawianie postów niegramatycznych, niepoprawnych i niezgodnych z regulaminem. Mogą dawać ostrzeżenia i banować użytkowników.
5. Administrator - może powoływać i odwoływać moderatorów, może też w dowolny sposób zmieniać stronę i jej regulamin, ale musi o tym poinformować użytkowników. Zatwierdza wszelkie newsy i artykuły.
6. Wysłannik zza Morza Cyfrowego - ranga specjalna - przyznawana kontom administratorów stron zaprzyjaźnionych, oraz ewentualnie innym osobom wyznaczonym w ramach sojuszy.
7. Badacz Cyfrowego Morza - ranga specjalna - przyznawana osobom o dużych zasługach dla strony oraz społeczności fanów Kodu Lyoko.
8. Pozostałe rangi specjalne to: Autor, Tłumacz, Recenzent i Mistrz Gry. Przyznawane są one w wyniku sprawowania konkretnych funkcji na stronie, jak pisanie opowiadań, wykonywanie tłumaczeń, tworzenie recenzji, prowadzenie gier wyobraźni lub "Mordercy i Medium". Użytkownik otrzymuje je w momencie gdy zacznie się zajmować daną rzeczą na stronie. Pełne opisy rang znajdziecie tu.
V. Kanoniczność
1. Domyślnie na forum i w artykułach za kanoniczne uznawane są jedynie pierwsze 4 serie, razem z odcinkami pilotażowymi.
2. W każdym artykule ma prawo znaleźć się oddzielna sekcja poświęcona przedstawieniu danego aspektu w „Powrocie Xany” i/lub „Ewolucji”.
3. W artykułach i tematach dotyczących pośrednio lub bezpośrednio „Powrotu Xany” jest on automatycznie traktowany jako dzieło kanoniczne. Ta sama zasada dotyczy tematów poświęconych dowolnym innym dziełom fanowskim, w obydwu jednak wypadkach ewentualnym innym punktem odniesienia są serie 1-4(chyba, że z fabuły danego utworu wynika inaczej, przy czym zakres ten może być zarówno poszerzony o Ewolucję jak i zawężony do kilku pierwszych serii).
4. Kod Lyoko Ewolucja jest uznawana za twór kanoniczny tylko w tematach lub sekcjach artykułów dotyczących właśnie tej serii.
5. Temat o postaci wprowadzonej w „Ewolucji”, „Powrocie Xany” lub innym tworom fanowskim są automatycznie uznawane za tematy o tym dziele. W wypadku gdy postać występowała już w seriach 1-4, a autor tematu chce podjąć dyskusję o niej także w kontekście innych utworów powinien zaznaczyć to w pierwszym poście lub temacie.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoubox 2.0
Czyli KodLyokowy serwer Discorda. By do niego dołączyć wystarczy kliknąć tutaj.
Kalendarz Fandomowy
Najbliższe fandomowe święto:
Dzień Odda
Data: 14 lutego
Lyokowy Kalendarz Adwentowy
Wszystkie opowiadania z obecnego Kalendarza adwentowego znajdziecie tu
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Lowca Rakow cztery i pol
22/07/2021 14:36
Zdechła jak pies Pluto.

Brithey
19/05/2021 20:59
Strona jednak zaczyna umierać... Nie czekaj chyba już umarła

Lowca Rakow cztery i pol
15/05/2021 06:32
Ładnie odnowili stronę na https://kodlyoko.pl/

Lyokoheros
28/02/2021 02:43
pracy, robieniu kursów i budowaniu swojego portfolio na githubie... to prace idą powoli. Mam jednak nadzieję, że gdy już to wszystko się rozwiąże to sami uznacie, że warto było czekać smiley

Lyokoheros
28/02/2021 02:42
Dla wszystkich zastanawiających się czemu jeszcze nie ma rozdziału Powrotu Xany i powrotu działalności KLPX... cóż niestety wciąż jeszcze nad tym pracuję, a że musiałem teraz skupić się na szukaniu

Lyokoheros
03/01/2021 07:12
(Postaram się jak najszybciej rozwiązać ten problem. Edit: Problem póki co wygląda na rozwiązany)

Lyokoheros
03/01/2021 07:11
Czy tylko ja nie widze ostatniego newsa? Jeśli też go nie widzicie wpiszcie link http://kodlyokopowrotxany
.bnx.pl/news.php?readmore
=479 w przeglądarkę.


Lyokoheros
30/11/2020 02:15
Pierwsze opowiadanko z kalendarza już na stronie! Jest nim "Droga do ruchu oporu" z historii fantasy.

Lowca Rakow cztery i pol
02/10/2020 03:25
Zobaczcie na to: http://lyoko.pl/

Lowca Rakow cztery i pol
14/11/2019 22:17
A widział może ktoś to? http://kodlyoko.hpu.pl/ne
ws.php?readmore=518


Lyokoheros
14/07/2019 21:05
Hm... ktoś ostatnio coś komentował? Bo znowu nie mogę ostatniego komentarza znaleźć...

Lyokoheros
06/04/2019 17:21
Właśnie zaczęło sie wspólne oglądanie 74 odcinka, serdecznie zapraszam: https://www.watch2gether.
com/rooms/pdp-yv6ih5010r6
vvvlzoo


Lowca Rakow cztery i pol
22/02/2019 23:13
Podobno Centrum wypuściło jakiś ekskluzywny wywiad ostatnio...

Lyokoheros
15/02/2019 02:09
Już jutro (właściwie dziś wieczorem, pewnie późnym) pojawią się opowiadania z pisania na setkę - choć niestety były tylko dwa smiley

Lyokoheros
09/11/2018 18:33
Hm... ktoś ostatnio jakiś nowy komentarz dał? Bo widzę, że jest nowy, ale nie mogę go namierzyć...

Lyokoheros
01/11/2018 01:50
ekstremalnie późno to zdążę dokończyć.

Lyokoheros
01/11/2018 01:50
Ech, że też nie zauważyłem, że mi ucięło. Chciałem napisać "kolejny dzień". No mniej więcej, bo rano wyjeżdżam do rodzinki i nie wiem dokładnie o której wrócę, ale o ile nie będzie to

Ananasims
01/11/2018 00:43
K? "Kilka"? "Kwadrans"? "Kwartał"?

Lyokoheros
01/11/2018 00:27
No... trochę jeszcze będziecie się musieli uzbroić w cierpliwość niestety - prace nad gazetką niestety mi się nieco wydłużają i choć miała być do północy to... cóż obawiam się, że przesunie się to o k

Jacks_
29/10/2018 23:30
No to czekamy smiley

Archiwum

Copyright © 2012
Powered by v6.01.6 © 2003-2005Leviathan by:
1456529 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie